Tangier

také Tanžer, Tandža

(c) Mirek Junek 2001,2016

V uličkách starého města - Mediny

tangier1.jpg (55963 bytes)

Tangier je město, na které se koukáte, když náhodou stojíte na nejjižnějším cípu Španělska / Gibraltaru a koukáte se přes moře. Pro Evropany cestující po souši a po moři je většinou vstupní branou do Maroka.

Porovnám-li jej s ostatními marockými městy, je to sice typicky marocké město, ale se zvláštním koloritem. Turistické příručky uvádějí, že tam jezdí  a tvoří spoustu pouličních umělců z Evropy. Možná jsem tam byl v nesprávnou dobu, ale sám jsem na žádné nenarazil.

Pobřeží

tangier.jpg (39136 bytes)

Narozdíl od Casablancy, kde se k moři pořádně nedostanete kvůli přístavu, Tangier má nádhernou pláž přímo ve městě (od oka asi 5 km dlouhou) a moře je snadno přístupné. Když jsem tam byl já, dost foukalo, ale prý je to tam obvyklé - normální průvan mezi Středozemním mořem a Atlantikem.

Tangier se rozkládá na svahu natočeném ke Středozemnímu moři.

Na ulici

naulici.jpg (16674 bytes)

Pouliční doprava ve městě - mimo centrum.

V Maroku je třeba fotit rychle, pokud možno, aby vás nikdo neviděl. Měl jsem půjčený malý automat, který mi umožňoval vytáhnou foťák z kapsy, cvaknout a honem schovat. Tomu bohužel odpovídá kvalita některých snímků. Jednou jsem vyfotil nějaké chlápky, kteří si toho všimli a chtěli po mně ten foťák. Nakonec jsem je ale ukecal, že jsem je nevyfotil, že bych to přeci tak rychle nestihnul. Naštěstí uvěřili. Jinak jsem v Maroku přišel o několik filmů - nechával jsem si dělat fotky ještě v Maroku a u několika filmů - pro mne těch nejzajímavějších (při jejichž focení jsem se nejvíc zpotil) mi řekli, že film se nepodařilo vyvolat a dali mi místo něho nový, ale prázdný.

Na konci světa

konecafr.jpg (19864 bytes)

Takhle vypadá konec (nebo začátek) Afriky naproti Gibraltaru.

Při focení jsem neměl štěstí, takže jih Evropy na druhém konci moře je díky mrakům spíš tušit než vidět. Ale když bylo lepší počasí, vypadalo to skoro, že by se tam dalo doplavat. (ale ve skutečnosti tak akorát Venclovský. Je to asi 9 km.

Kavárna

kavarna1.jpg (19076 bytes)

Kavárnička na ulici

V kavárně potkáte jenom chlapy. Pokud tam sedí žena, tak to není Marokánka, nebo to je v Rabatu, kde je hodně studentů a vše je tolerantnější.