Deníček skupiny Těžká doba


7.Festival pod hradem Žampach, 12.7.2008

Domov pod hradem Žampach, to je, vážený čtenáři, opravdu Bohem políbené místo (tímto se omlouvám našemu kytaristovi a přidávám ještě Krišnu, Buddhu a takovýho toho s tím sloním obličejem, u všech všudy si nevzpomenu na jméno :-). Areál jedním slovem kouzelný, botanická zahrady se stovkami druhů dřevin, kteréžto jen tak nikde neuvidíte, vřele doporučuji. Milí lidé, milé prostředí, jako stvořené pro nějaký příjemný festival...

t_080712-160026-_mg_9290c.jpg, 13 kB

Veliký Mannittou na nás pohlédl opět přelaskavým zrakem, když nám umožnil hráti snad již potřetí či čtvrté na každoročně pořádané akci. Po roční přestávce, neb v roce 2007 jsem dlel v neveselém rozmaru a na Žampach jsem nejel, jsem se letos opravdu těšil. Stejně tak zbylí bratři, členové, členky a spřízněné duše.

t_p7131229.jpg, 11 kB

Cesta na místo samotné byla veselá a kdo nikdy nehrál v kapele, nepochopí. Stalo se totiž, že s námi jeli ještě Terezka Koláčková a její mladší bráška Kuba, kteří asi čekali více prostoru, než bylo v našem nástroji naloženém voze italské provenience. Ale co, smrskli jsme se, Kuba si pak cestu náramně pochvaloval a Terka měla na sedadle smrti dostatečná komfort.

t_080712-160518-_mg_9296c.jpg, 13 kB

Na Žampachu se naše úderka, nově vyztužená o bubenici Marťu Muselovou a houslistku Terku Koláčkovou, ježto se osvědčily na přechozí štaci na knapovecké louce, začala scházet kolem půl čtvrté a než začalo populární lachtaní divadlo, usoudili jsme, že bude dobře zaplugovat a provést zvukovou zkoušku. Bohužel na ní nebyl přítomen náš violoncellista Petr Kulda, což mělo posléze neblahé následky, nicméně tady musím sebekriticky přiznat, že jsem mu asi nakukal pozdější dobu srazu.

t_p7131185.jpg, 22 kB

Tedy nazvučili jsme, okoukli lachtaní divadlo (tuším, že se hrálo Labutí jezero a byl to fakt nářez) a šlo se na věc. Přetěžko, milý čtenáři, posoudím, jak celá produkce probíhala. Mně osobně se hrálo báječně, neb svůj odposlech jsem slyšel vydatně, kytara, housle a flétna sázely jedno sólo za druhým a reakce publika veskrze příznivé.

Žel laskavý zrak Mannittoův se od nás odvrátil, tu vazbil mikrofon a co hlavně, drnčelo cello způsobem místy nesnesitelným a náprava ta příliš dobrého nepřinesla. Tak vážně nevím... Jsem přesvědčen, že se naše kapela vydala dobrým směrem a přínos houslí, nového bubnu a dravého dívčího mládí prostě je, o tom žádná, jen holt musíme překonati jisté porodní bolesti. Věřím, že se to povede...

t_img_3776.jpg, 12 kB

O průběhu celého festivalu vás už příliš informovat nemohu (jen jsem zaslechl cosi o bohémském chování našeho, jindy téměř hodného a slušného, flétnisty a poslechl si brněnské Jethro Tull Quanti Minoris- nebylo to vůbec marné), s tátou nás tlačil čas, takže jsme již kolem osmé byli hned zpět doma. Předtím jsme ještě společně s dalšími členy TD stihli vyluxovat připravené občerstvení (opět se činil Matýsek, jak jinak, pořadatelky ani ty tousty nestačily nosit :-).

Zpáteční jízda do ÚO převeselá, neb jsme přibrali ještě třetího z Koláčků, Kolina. I on uznal, že cestovat s klávesou a kytarou pod rukama má své kouzlo a já jen s úsměvem vzpomínal, kterak jsem během svého působení v tancovačkové kapele Moucha zažil cestu zhruba ve stejně velkém voze, v němž kromě šesti lidí byla tři komba, klávesy, dvě elektrické kytary a jedna basová.

Tenkrát jsme ještě netušili, že Kuba Koláček řečený Kolin se na chvíli stane naším bubeníkem a absolvuje s námi legendární koncert v prežském Jazzdocku.

Co bude následovat? Další hraní jest zatím v nedohlednu, neb přišel čas dovolených a zkoušet se začne nejdřív v druhé půli srpna. O to více se pak vy, kteří jste na Těžkou dobu nezanevřeli, můžete těšit. V plánu jsou již nové písně a budou stát za to...

Zapsal br. Jan Yamaha Pokorný, klávesák