Deníček skupiny Těžká doba


8. zkouška, středa 28.01.2004

(obrázky jsou klikací ...)

IYP

Tak tuto zkoušku, na kterou přicházím z důvodu vyřizování neodkladné soukromé korespondence nepatrně později, jsem si představoval úplně, ale úplně jinak a připravil jsem si proto již předem malý kompoziční syžet, který měl být posléze doplněn pouze drobnými faktografickými detaily. Nový nástroj I.Y.P., kokardy, jásot, na praporu prapor... houbeles. Namísto toho br.Karel v nepříliš dobrém rozmaru, I.Y.P. sice v dobrém rozmaru, avšak bez bot a zbytek zalezlý v čajovně. No pěkně nám to začíná.

IYP

Rozehráváme se klasickým Mišíkem a hned poté cituji chlapcům výtažek z části pochvalného vyjádření spřízněné osoby k naší literární a hudební činnosti a když jim na četné žádosti po kratším váhání sděluji i to, že se jedná o velmi sympatickou osobu ženského pohlaví, upadají, zejména M.N., do extáze a mámí na mě její jméno, věk, telefonní číslo a adresu. To tak.

Přecházíme na nácvik nových kusů, kde jsme spolu s M.J. během týdne vytvořili relace a jsou to, jářku pěkné klády "Internal Exile" a "Should I Stay", kde zejména v prvním jmenovaném kusu dosti tápeme v uměleckém projevu, když v závěru není zcela jisto, zda hrajeme mezihru či sloku bez zpěvu. Bez indivudelních náslechů to patrně nepůjde.

IYP

Pro dnešní den vytváříme s M.N., popíjejíce lahodný darovaný mátový čaj, dvojici vtipných glosátorů s dobrou náladou, čímž se snažíme alespoň částečně eliminovat přechodný pesimismus druhdy optimisty br.Karla. Vypadá to, že vzorné otcovství, které výše jmenovaný poslední dobou pilně provozuje, dokáže ukázat zuby. Též několikráte spiklenecky mrkám na I.Y.P., aby si z toho nic nedělal.

Cvičíme velmi pilně a svědomitě, což nás, i ty méně vyčerpané, značně vyčerpává, takže lehce kolem 21.30 končíme. I.Y.P. balí klávesový stroj do péřového spacáku jako do fusaku (neplač, mé dítě), abychom jej mohli odvést autem (aspoň nějaká morální berlička pro I.Y.P., že). IYP Br.Karel kvačí k domovu, což se spolu s M.N. snažíme potichu, tak aby to dotyčný neslyšel, komentovat slovy : to aby zkontroloval ženu a dítě, vyhnal psa na mráz a sám zalezl do hospody, ale nakonec si, při vědomí kritických br.Karlových poznámek, který kupodivu slyšel, sebekriticky říkáme, že bude přece jenom lepší, když si tuto úvahu necháme pro sebe a raději ji nebudeme zveřejňovat.

S odstupem druhého dne si říkám, že by přece jen byla škoda nevyužít předpřipravené poznámky ohledně začlenění nového nástroje do kapely, pročež se rozhoduji ku smělému tahu a zmíním se letmo o tom, jak jsem si myslel, že včerejší významná zkouška, podpořená samozřejmě i ze strany sedmé velmoci a dalších významných činitelů, bude probíhat. Takže to mělo být tak (cituji z denního tisku) : ... na tuto akci, předem mediálně avizovanou, vyslala řada významných českých periodik svého jednoho společného zástupce, který pak své dojmy tlumočil zpět jednotlivým redakcím. Jak to nakonec dopadlo a co o tom napsaly či napsali, posuďte sami :

IYP

Podorlické noviny : … mladý šachista keybordista ve středu večer rozehrál řadu svěže skvělých partií s využitím bohatých výrazových možností všech lineárních i perkusních rejstříků a nedal soupeřům ani pramalou šanci k zisku byť jediného bodu. Velkou pozornost vzbudily zejména pomalejší pasáže s bohatým využitím změkčeně malých akordů ve smyčcových sekcích

IYP Časopis" Pop Music Story" : Honzo, I.Y.P., kde ho máš, tak už nám ho přece ukaž ! … tak a podobně chatovala v uplynulém týdnu řada děvčat především z ústecka, dlouhotřebovska a českolibchavska svému idolu poté, co se důvěrně proslechlo, že dotyčný populární hudebník s definitivní platností přestal používat svůj původní, sice osvědčený, ale již nevýkonný nástroj a za velmi výhodných podmínek si pořídil nástroj zcela nový

IYP

Časopis "Z českých ložnic" : … jeho nový stříbrný nástroj s pozoruhodnou délkou, impozantním softwarovým vybavením a v této cenové kategorii nebývalým rozsahem bude zcela jistě patřit k ozdobám této, a doufejme že nejen této, hudební sezóny

"Učitelské noviny" : … ministryně školství zaslala mladému nadějnému umělci mimo jiné blahopřejný telegram a popřála mu mnoho úspěchů zejména v oblasti vyhledávání nových digitálních souzvuků. Nadšena prý byla hlavně rejstříkovou sekcí "Brass Vintage", kde ji zcela uchvátil zvuk pravých skotských dud No.5 …

Tak vidíte, jaké to mohlo být, kdyby ...