Deníček skupiny Těžká doba


13. hraní - Oslava 40. narozenin lanškrounského faráře Zbigniewa Czendlika - 10.9.2004 2004

V historii každého hudebního tělesa mohou být i kapitoly, které by se daly zařadit do kategorie "ze žita". Také Těžká doba jednu takovou má... Potkalo nás štěstí hrát na akci společensky velmi významné, jíž se účastnily stovky lidí a mezi nimi i řada celebrit. Přestože se možná p.t. ctěný čtenář po tomto úvodu trochu zalekne, nechť nepřestává číst. Byla to totiž akce navýsost příjemná.

Lanškrounský farář Zbigniew Czendlik slavil čtyřicátiny. Jako člověk velmi známý a populární oslavu pojal opravdu velkoryse a za tímto účelem si pronajal celou hospodu v Žichlínku včetně přilehlého okolí. Jelikož se s panem farářem známe (alespoň tedy někteří), nabídli jsme, samozřejmě bezplatně, své služby. A dostalo se nám cti si zahrát na venkovní scéně, kterou jsem, coby kapelník, bezesporu trefně pojmenoval jako scénu "U prasat", neboť se hned vedle našeho improvizovaného pódia otáčela nad ohněm dvě prasátka a točil se hanušovický Šerák. Byl z toho nakonec velký mejdan uvnitř i vně hospody, kterého se mohlo účastnit kolem tří set lidí od početných farníků, přes hosty ze Zbigniewova rodného Polska až po politiky minimálně krajského formátu a hvězdy z Prahy.

Náš zatím jediný pravidelný zvukař Tomáš Hubený odvedl tradičně obětavou a skvělou práci, takže aparát stál včas a zvuk byl podle možností velmi dobrý. Hrálo se standardně, produkce trvala kolem čtyř hodin, urval jsem jedinou strunu, ohlas publika, které se střídavě přelévalo ze sálu ven a zase dovnitř (především podle toho, kdy se okrajovala prasátka), byl dobrý. Mnozí u nás postáli, pokývali se do rytmu, jednotlivci dokonce i tančili, někteří také pohovořili. Byli i gratulanti k výkonu a mezi nimi, považte, i hejtman Pardubického kraje Roman Línek a kandidátka na senátorku, poradkyně jakéhosi ministra paní Müllerová. Halt blíží se volby, že... Jak nám později prozradil oslavenec sám, pochvalně se měla o našem výkonu vyjádřit také proslulá pražská módní tvůrkyně Beata Rajská. Ty jo!

Nutno zmínit také výborný servis. Ten stihl občíhnout bratr violoncellista ještě než jsme postavili aparát a byl také nejdřív syt mnoha lahůdek. Za rakousko-uherské armády by z něho byl bezesporu skvělý "kvartýrmajstr", tedy důstojník zkoumající terén za účelem ubytování a stravování mužstva. Pravda, mnoha lahůdek masných i sladkých ochutnali všichni z kapely. Však si je také poctivě odpracovali.

Chvíli jsme si byli poslechnout profesionály hrající sále k tanci a poslechu. Nejmenovaná (kdysi)hvězda snad s dcerou a jakýmsi mladým chlapcem, všichni na krku kytary, většina muziky z computeru... No raději být chudým, ale poctivým muzikantem, shodli jsme se. A tak se nám "U prasat" hrálo tak nějak lépe, od srdce, poctivě.

Zbiškovi se oslava vydařila, měla dobrou atmosféru, lidi na ni budou určitě dlouho vzpomínat. Pokud k té prima atmosféře přispěla alespon malinkým dílem Těžká doba, je dobře...

MJ> No, já nemám v povaze vyhřívat se ve stínu momentálně slavných a tak jsem tu "smetánku" zas tak moc nemusel. Pan Czendlik, mediální hvězda, má talent kamarádit vždy s tím, kdo je zrovna u žlabu. V tomto případě to byla paní Šárka Grossová, manželka tehdejšího premiéra. Na jedné z dalších akcí pořádaných tímto pánem to zas byla parta Kalousek, Topolánek, Severa, ovšem to už byl Gross dávno odstaven ... Ale jídlo bylo hojné a dobré.


poslední aktualizace: 7.7.2022

Autor textu: KaPo