VtE v Říčkách - usnadnění výstavby VtE v ČR

Zpět na stránku o větrných elektrárnách

9. změna PUR

PUR znamená "Politika územního rozvoje" České republiky.

Na základě doporučení Evropské komise byla vládou republiky aktualizována Politika územního rozvoje ČR [1], a to tak, že usnadňuje stavbu fotovoltaiky a větrných elektráren na našem území.

Jinými slovy, vláda od 1.3.2025 umožnila výstavbu tzv. OZE prakticky na celém území ČR ve zrychleném řízení, to znamená s minimální možností občanů se k těmto stavbám vyjadřovat.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) doplňuje (zkráceno) [2] :

"Vymezení oblasti v územních plánech bude znamenat, že se jedná i o plochu vhodnou pro výstavbu projektů pro využívání OZE, kde budou platit zjednodušující postupy při povolování výroben energie z OZE stavebním úřadem.

Cituji ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN):

" Hlavní novinkou zákona je zavedení akceleračních oblastí, ve kterých budou projekty fotovoltaických a větrných elektráren schvalovány ve zjednodušeném režimu. V těchto zónách nebudou projekty splňující podmínky směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie mimo jiné podléhat posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což významně urychlí celý proces. "

Česká republika zároveň svými již zavedenými opatřeními a dalšími opatřeními, která připravuje v oblasti zjednodušení povolovacích procesů pro OZE, patří v tomto k nejaktivnějším členským státům EU a je dávána Evropskou komisí za příklad dobré praxe pro ostatní státy.


Pro ilustraci uvedu několik map, ze kterých si i průměrně inteligentní čtenář udělá obrázek, o co se jedná.

První mapka ukazuje oblasti vhodné pro instalaci VtE z hlediska využitelnosti energie větru - neboli oblasti, kde fouká dostatečně na to, aby VtE měly vůbec smysl.

Druhá mapka ukazuje oblasti vybrané vládou jako Akcelerační oblasti pro instalaci VtE.

legenda k mapce

To ale neznamená, že v červených zónách nebude možné OZE stavět. Bude, ale v menším rozsahu a dle klasického schvalovacího procesu.

Pokud tomu správně rozumím, tak akcelerační zóny a oblasti vhodné pro VtE se příliš nepřekrývají, neboli VtE se mají stavět především tam, kde nedostatečně fouká.

Pokusil jsem se napasovat uvedené mapky na mapu republiky z mapy.cz, ale obě mapky z ministerstva ŽP jsou bohužel deformované (záměrně?), tak že není možné přesně určit, kterých oblastí se Akcelerační zóny týkají.

PUR

Pro úplnost ještě uvádím mapku z 9. změny PUR - oblasti vhodné pro VtE. Jak je vidět, je na ní víceméně celé území republiky. Celý text je uveden v [4]

Vte se týkají články 75c a 75d - oblasti pro možné umístění FVE a VE (str. 41 až 49).

Uvedené oblasti musí být povinně zanášeny do všech územních plánů a jejich změn - zatím pouze v rovině textu, později i ve výkresech.

Jen slušné vychování mi brání nazvat tuto změnu PUR slušnými slovy.

Literatura


Zpět na stránku o větrných elektrárnách

.