Krakow 2023

Krakow

Neboli polsky Kraków [Krakův]. Několik let jsem se tam chystal, až to konečně dopadlo.

Vyrazili vlakem 28.9.2023 a vrátili se 2.10.2023. Jeli jsme přímým vlakem a cesta trvala 5 hodin. Měli jsme vcelku štěstí - sehnali jsme ubytování přímo v centru města (asi 50m od hlavního náměstí) a navíc za rozumnou cenu. Takže od nádraží to bylo asi 10 minut, stejně tak k hradu Wawel nebo do židovské čtvrti Kazimierz [Kažimiež - polské rz(ř) už dnes většinou poláci vyslovují skoro jako ž].

Denní Krakow

Dorazili jsme vlakem v 15 hodin bylo na říjen velice teplé počasí. Proto jsme se rychle ubytovali a pěšky vyrazili kolem hradu k přírodnímu koupališti Zakrzóvwek - což je asi hodinka cesty. Koupaliště je v bývalém lomu s doplněnými moly a ohraničenými bazénky s různou hloubkou, ale dá se koupat i přímo v lomu. Voda byla příjemně teplá a na koupališti bylo spousta lidí.

Denní Koupaliště Zakrzówek a okolí

Večer vzhledem k neobvykle teplé noci jsme strávili blouděním stylem "kam nás nohy zanesou" po krakowských uličkách, zejména kolem hlavního náměstí a ve čtvrti Kazimierz.

Noční Krakow

Koupaliště je zdarma, pouze v létě je omezen počet návštěvníků na 1 000. Za prohlídku stojí i okolí lomu. Chodili jsme podle mapy.cz - to, co bylo na mapě čárkovaná čára, byla místy přes metr široká cesta vysypaná kamínky, zatímco jinde to byly úzké pěšinky po vápencových skalách a občas (když to malinko přeženu) lehké horolezení.

Další den mělo podle předpovědí pršet (a opravdu pršelo) - proto jsme si naplánovali návštěvu solného dolu v blízkém městečku Wieliczka. Vstupenky jsme měli koupené přes internet předem. Všiml jsem si, že ceny vstupného se za poslední 2 roky zdvojnásobily.

Solný důl Wieliczka

Neděli jsme strávili v botanické zahradě a stálo to za to. Jediným problémem trochu bylo najít vstup do zahrady - je na ulici Mikolaja Kopernika, kousek za křižovatkou s ulicí Botaniczna. V zahradě jsme nakonec zůstali přes 5 hodin a dalo by se vydržet i déle.

V jednom z pavilonů byla výstava děl mladých řezbářů, několik ukázek je v sekci Fotky.

Botanická zahrada

Co nás (trochu) zaskočilo

Při zpáteční cestě vlakem nás mladá průvodčí slušně upozornila, že ve vlaku je zakázán veškerý alkohol, včetně piva. Takže jsme plechovku s pivem Mocne Dombowe rychle dopili a schovali.

Přítel Google nám prozradil, že za pití alkoholu ve vlaku i v budově nádraží hrozí velká pokuta, případně vyloučení z přepravy.


Odkazy na další stránky

poslední aktualizace: 10.10.2023, (c) Míra Junek
(mira789 zavináč g mail tečka cz)