znak Mexico

Mexico lindo - stránky věnované Mexiku a jeho příjemným obyvatelům ...

Popis cesty Lidé Galerie Odkazy Domů
španělština
(c) Mirek Junek 2013

Proč tyto stránky vznikly

Koncem roku 2008 jsme navštívili Mexiko a padlo nám do oka.

Vyrazili jsme na vlastní pěst, s orientační představou, kam se podívat. Vzhledem ke krátké době, kterou jsme na Mexiko měli (17 dní), jsme neplánovali žádno velikášskou okružní cestu po celém Mexikum, ale rozhodli jsme se pro oblast na jih od hlavního města. Nakonec se ukázalo, že to bylo rozumné.

Stručný popis cesty

kalendar.jpg, 7,1kB

Co je dobré vědět a umět

mexicanka.png

Můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit to, co se dozvíte i na jiných stránkách věnovaných Mexiku: chce to španělštinu - a každá kapka znalosti je dobrá.

My jsme se s angličtinou potkali pouze na letišti, a pak snad ještě u několika prodavačů suvenýrů a nahaněčů všech možných služeb a požitků. Jinak buď španělština, nebo některý z původních indiánských jazyků. Nehledě na to, že proč mluvit na domorodce cizím jazykem, kterým pro Mexičany angličtina je.

Je rozumné kupovat balenou vodu na pití a nepít vodu z vodovodu. Dokonce i na horách ve výšce 3200 m nad mořem byla upozornění, že přímo u pramene je voda v pohodě, ale pokud už někudy teče - nepít. Odměnou za dodržování této zásady je, že se vám (snad) vyhne takzvaná Moctezumova pomsta, neboli běhavice.

Cestování

Kéž by se v naší vlasti dalo cestovat tak, jako se dá v Mexiku. Když se někam chcete dostat, tak se tam taky dostanete, a to poměrně rychle a za rozumné peníze. A je jedno, zda je ráno nebo večer, pracovní den nebo víkend.

Jídlo

talir.png

Mexické jídlo mi maximálně vyhovovalo. Lehké, chutné a levné - co si přát víc.

Po návratu dom jsem si jen těžko zvykal na naše tučná a těžká jídla.

V restauracích jsou většinou na stole k dispozici dvě omáčky (salsy) - jedna je červená a druhá zelená. Někdy pálí červená a zelená ne, někdy je to naopak a často pálí obě, ale jedna víc.

Za ochutnání stojí určitě jugos - ovocno-zeleninové šťávy lisované zpravidla přímo před vámi.

Často jsme jedli tacos - tortily (kukuřičné) plněné masem, fazolemi a dalšími ingrediencemi. Za pár šprlíků je koupíte kdekoliv na ulici.

V neposlední řadě je potřeba pochválit Mezcal - kořalku výráběnou z agave ve státě Oaxaca.

Pokud se týká mexických restaurací v Čechách - okusil jsem pouze v Hradci Králové a víckrát mě tam nedostanou. Jídlo připomíná mexická jídla jen velmi vzdáleně, o to vyšší je cena. Zřejmě vaří podle Tex-Mex, což je americká představa o mexické kuchyni.


.... tož to tak na úvod, a pokud vás to nepřestalo zajímat, klikejte na odkazy v levé části této stránky. Naleznete tam podrobnější popis naší cesty včetně všech míst, která jsme vymetli, galerii fotek z Mexika, pár slov o Mexičanech, Mexičankách a Mexičánčatech a taky odkazy na další webové stránky o Mexiku.